Wethouder Cultuur in design van HKU-alumnus Mila Dijkstra op Gouden Kalveren Gala
- 02 oktober 2026
Fashion-designer Mila Dijkstra is nog maar net afgestudeerd aan HKU of haar werk schittert al op de rode loper. Tijdens het Gouden Kalveren Gala van het Nederlands Film Festival dragen Afke Groen, wethouder Cultuur en Gaby Allard, voorzitter van het College van Bestuur van HKU, ontwerpen uit Dijkstra’s afstudeercollectie The World In Between.
Mila Dijkstra: “Mijn werk gaat over de vraag: hoe communiceren we met iemand die is overleden? En hoe zijn we in ons dagelijks leven nog met hen verbonden? In mijn afstudeercollectie vertel ik over de relatie met mijn overleden moeder.”
Afke Groen en Gaby Allard droegen tijdens het gala de Rembrandt Dress en Rembrandt Jacket, ontwerpen die zijn geïnspireerd op het favoriete vest van Dijkstra’s moeder. De kledingstukken verwijzen naar de troost die het kan bieden om de kleding van een overleden dierbare te dragen. “Door kleding kun je het gevoel krijgen dat die persoon weer even dichtbij is. Tegelijkertijd blijft dat een illusie: degene die je mist, is fysiek niet meer aanwezig.”
Ook Simon van Damme, College van Bestuur HKU, Saskia Kluitmans, directeur Culturele Zaken van de gemeente Utrecht, en Corine van Impelen, directeur HKU Communicatie en HR, droegen ontwerpen uit haar collectie. De broek en jas, die Dijkstra Spirit noemt, zijn gemaakt van transparante stof en verwijzen naar de manier waarop een geest zich volgens verhalen en ervaringen kan manifesteren. “Wanneer de kleding stilstaat, is het gezicht van mijn moeder niet zichtbaar. Zodra de kleding beweegt, verschijnt het gezicht. De beweging van de transparante stof geeft het kledingstuk iets ongrijpbaars en onnatuurlijks. Daarmee wordt het meer dan alleen een kledingstuk: de geest laat zich alleen zien wanneer die dat wil.”
Utrechts talent in de schijnwerpers
Wethouder Cultuur, Afke Groen is enthousiast over het werk van Dijkstra: “De afstudeercollectie van Mila Dijkstra is indrukwekkend. In haar ontwerpen verbindt ze een persoonlijk verhaal aan een gebeurtenis die veel mensen raakt: een dierbare verliezen. Ik vind haar werk bijzonder krachtig en kwetsbaar. Het is een grote eer om het werk van Mila Dijkstra, van een groot talent in een nieuwe generatie makers, te dragen tijdens dit Gouden Kalveren Gala.
Ook binnen HKU maakte de collectie indruk. Gaby Allard, voorzitter College van Bestuur HKU: “De HKU Fashion Graduation Show toont elk jaar geweldig artistiek werk van jonge fashion designers. Mila Dijkstra zet een persoonlijk thema om naar een (over-) draagbaar ontwerp. Dat toont haar talent en past bij het profiel van HKU.”
Van HKU Exposure naar Dutch Design Week
Dijkstra was zelf aanwezig bij het Gouden Kalveren Gala, uiteraard gekleed in een eigen ontwerp. Daarmee krijgt haar afstudeercollectie kort na haar afstuderen een bijzonder vervolg.Het werk van Mila Dijkstra is binnenkort opnieuw te zien tijdens Class of ’26 op de Dutch Design Week in Eindhoven, van 17 tot en met 25 oktober en op het Good Grief Festival op zaterdag 31 oktober in de Nicolaïkerk in Utrecht.
Meer informatie over Mila Dijkstra:
https://www.hku.nl/exposure/profiel?mila-dijkstra
https://verenadesign.nl
https://www.instagram.com/verena.designs/